Az utakon és járdákon található csatornafedelek esetenként kilógnak az aszfaltból, ami néha bosszúságot vagy akár veszélyes helyzeteket is okozhat. De vajon miért olyan nehéz ezeket tökéletesen szintbe hozni az aszfalttal? A válasz erre sokszor összetettebb, mint gondolnánk.
Az első és legfontosabb ok, hogy a csatornafedelek mögötti rendszert időről időre karbantartják és felülvizsgálják. Ez azt jelenti, hogy a fedeleket rendszeresen fel kell emelni, hogy hozzáférjenek a csatornarendszerhez. Ha a fedelek tökéletesen szintben lennének az aszfalttal, akkor azok eltávolítása nehezebbé és időigényesebbé válna, ami további költségeket és időt igényelne a karbantartási munkák során.
Másodszor, az időjárási viszonyok és az út használatából eredő kopás jelentősen befolyásolhatja az aszfalt állapotát. A hőmérséklet változások és a forgalom által okozott nyomás miatt az aszfalt idővel elmozdulhat, deformálódhat, ami a csatornafedelek szintjének megváltozását eredményezi.
Harmadszor, a csatornafedelek gyakran úgy vannak kialakítva, hogy elvezessék a vizet az út felületéről a csatornarendszerbe, ami szintén megköveteli, hogy a fedelek kissé kiemelkedjenek az útfelületből.
Mindezek ellenére, az útépítők és karbantartók folyamatosan dolgoznak azon, hogy javítsák a csatornafedelek beillesztésének technikáját és minimalizálják a kellemetlenségeket, melyeket ezek a szükséges struktúrák okozhatnak. A technológia fejlődésével remélhetőleg még hatékonyabb megoldásokat találnak majd erre a problémára.