Bitumen fajták: Építőipar és útépítés

Címszavak

Hígított bitumen: Ezt oldószerrel (dízel, petróleum) hígítják. Könnyebben szállíthatóvá válik, jobban bedolgozható, és a lágyulási pontja csökken. HB jelöléssel illetik, és készülhet B és SZB típusú bitumenből is. A hígított bitumeneket alapvetően viszkozitásuk szerint csoportosítják. A hígított bitument korábban makadám utak felületi rétegének stabilizálására használták, ma hidegaszfaltok készítésére használják. A kötése úgy következik be, hogy az oldószer elpárolog.

Bitumenemulzió: Ez egy diszperz rendszer, amelyben 60-65% bitument emulgeálnak 40-35% vízben (emulgeátor hozzáadásával), és RGM jelöléssel illetik. Melegítés nélkül is felhasználható, és akkor szilárdul meg, amikor a bitumen cseppek kicsapódnak a bevonandó anyag felületén, és a víz elpárolog. Az emulzió kicsapódását stabilizáló szerekkel tudják szabályozni, a törési idő (a kicsapódás megkezdődéséig eltelt idő) átlagosan 5-10 perc. A bitumenemulzió gyártása úgy történik, hogy a felmelegített alapanyagokat nagy fordulatszámú kolloidmalomban diszpergálják. A hozzáadott emulgeálószer hatására a bitumenemulzió még a nedves kőzethez is kiválóan tapad. Felhasználható az útépítésben, de az építőipar is használja vízszigetelésre (vizes bitumenes szigetelőhabarcs).

Bitumenmáz: Illékony oldószerrel feloldott bitumen. Az oldószeres bitumenmáz elsősorban bitumenes szigetelések szilárd aljzatának kellősítésére, alapozására, fémfelületek alapozó festésére, korróziógátló mázolására, faanyagok impregnálására alkalmazható, főleg olyan helyeken, ahol a fekete színe nem zavaró. Különleges bitumenmázak alkalmasak saválló bevonatok készítésére is (saválló adalékanyaggal habarcsként is alkalmazhatóak).

Bitumentapasz: Ez az anyag alkalmas betonhézagok kitöltésére, hő- és vízszigetelő rétegek rögzítő ragasztására bitumenes szigetelés során, hézagok, repedések tömítésére, bitumenes zsindely ragasztására. Összetételét általában 30% bitumen és 70% adalékanyag (kőliszt) adja.

Bitumenes vízszigetelő lemezek: Ezek a hordozóanyagok (papír, üvegszövet, műanyag szövet) bitumennel átitatva, ahol a bitumen vízzáró tulajdonságát használják ki. Különböző kivitelben és kiszerelésben kapható, minden típusra jellemző, hogy jól ragaszthatóak és hegeszthetőek. Fontos tulajdonságuk az UV-sugárzás elleni passzivitás.

Lágy bitumen: A lágy bitumen leginkább a hőmérsékleti változásokkal szembeni ellenálló képességéről ismert. Jó választás lehet olyan területeken, ahol gyakran vannak szélsőséges időjárási viszonyok, mert képes a hidegben nem törni, melegben pedig nem olvadni.

Kemény bitumen: A kemény bitumen nagyobb stabilitást biztosít, mint a lágy bitumen, így nagy forgalmú vagy teherbíró utaknál előnyös választás. Azonban kevésbé rugalmas, ezért hajlamosabb lehet a repedések kialakulására szélsőséges hőmérsékleti változások esetén.

Polimer módosított bitumen (PMB): A PMB az egyik legmodernebb bitumenfajta, amely polimerek hozzáadásával készül, hogy növelje a bitumen teljesítményét. A PMB rugalmasabb és ellenállóbb a hőmérsékleti változásokkal szemben, mint a hagyományos bitumenfajták, így kiváló választás lehet olyan területeken, ahol a hőmérséklet gyakran váltakozik.

Emulziós bitumen: Az emulziós bitumen vízzel keverve alkalmazható, ami egyszerűbbé és biztonságosabbá teszi a használatát. Jól alkalmazható olyan munkálatokban, mint az útjavítás, vagy ahol nincs szükség nagy szilárdságú útburkolatra.

Végül, fontos megjegyezni, hogy a különböző bitumenfajták közötti választás mindig az adott projekt igényeitől és a helyi körülményektől függ. Minden bitumenfajtának megvan a maga előnye és hátránya, így mindig a legmegfelelőbb bitument kell kiválasztani az adott feladathoz.

Címkék:

A mérnökünk ajánlja:

Legtöbbet olvasták

Hirdetési felület kiadó.

Népszerű cikkek

A landscaped carport patio in a typical middle class neighborhood

Egy igényesen kialakított aszfalt kocsibeálló

Képzeld el azt a pillanatot, amikor végre elkészülsz a saját kocsibeállóddal, és minden reggel úgy gurulsz le róla, hogy érzed: stabil, tartós és esztétikailag is rendezett alapot ad az autódnak. Az aszfaltozásról valahogy sokan azt gondolják, hogy csak komoly útépítésekhez kapcsolható, mintha egy teljes városi utat szeretnél kialakíttatni a kertedben. Pedig egy kocsibeálló aszfaltozása is...
Asphalt layer just spread on a new road, detail

Az aszfalt fajsúlya  és sűrűsége

Mindig is foglalkoztatott az a kérdés, hogy milyen összetett folyamat eredménye egy aszfaltburkolat, és hogyan kerül a helyére. Szimplán ránézve nem tűnik különlegesnek: egy masszív, sötét anyagról van szó, amin végeláthatatlan autóáradat közlekedik. Ha azonban kicsit belemélyedsz, rájössz, hogy ebben a szürke(kékes-fekete) „tömör masszában” mennyi mérnöki precizitás és anyagtudományi rejtély bújik meg. Sokat olvastam erről...
car with concrete mixer and mechanical sleeve for concreting

Szárazbetonok használata: Előkészítés, előnyök, alkalmazás

A szárazbeton egy olyan építőanyag, amit előre bekevert, száraz formában vásárolsz meg zsákokban, és viszonylag kevés vizet adagolsz hozzá közvetlenül a felhasználás helyszínén. Ennél a módszernél az a lényeg, hogy nem egy készre kevert, sűrű folyékony masszát öntesz be a zsaluba vagy a gödörbe, hanem inkább egy nedvesített, csaknem földszerű állagú keveréket. Bizonyos területeken kifejezetten...
Concrete wall background

Beton köbméter számítása: Gyors útmutató

Amikor a beton köbméterét számolod, valójában egyszerre kell összehangolnod a tervezői, kivitelezői és gazdasági szempontokat. Nem elég pusztán kiszámolni a szerkezet térfogatát; számos olyan tényező befolyásolja a végeredményt, mint a zsalu minősége, a tömörítés mértéke, a biztonsági tartalékok és természetesen az anyag tulajdonságai. Ha nincs megfelelően megtervezve a betonmennyiség, akkor könnyen előfordulhat, hogy vagy felesleges...
Hand worker scoop bucket concrete

Vízáteresztő beton: Fenntartható városi vízgazdálkodás

A modern urbanizáció számos kihívással jár, és ha elmerülsz a városfejlesztés kérdéseiben, mindenhol azt látod, hogy a vízelvezetés, a villámárvizek és a környezeti terhelés egyre nagyobb hangsúlyt kap. Az éghajlatváltozás miatt egyre sűrűbben tapasztalhatóak szélsőséges időjárási jelenségek, és ha egy-egy felhőszakadás után hirtelen nagy mennyiségű esővíz zúdul az utakra, a csatornák gyakran nem bírják a...

Kapcsolat

Partnereink

Hamarosan…

© Copyright 2025

error: Másolásvédelem!