Bitumen fajták: Építőipar és útépítés

Címszavak

Hígított bitumen: Ezt oldószerrel (dízel, petróleum) hígítják. Könnyebben szállíthatóvá válik, jobban bedolgozható, és a lágyulási pontja csökken. HB jelöléssel illetik, és készülhet B és SZB típusú bitumenből is. A hígított bitumeneket alapvetően viszkozitásuk szerint csoportosítják. A hígított bitument korábban makadám utak felületi rétegének stabilizálására használták, ma hidegaszfaltok készítésére használják. A kötése úgy következik be, hogy az oldószer elpárolog.

Bitumenemulzió: Ez egy diszperz rendszer, amelyben 60-65% bitument emulgeálnak 40-35% vízben (emulgeátor hozzáadásával), és RGM jelöléssel illetik. Melegítés nélkül is felhasználható, és akkor szilárdul meg, amikor a bitumen cseppek kicsapódnak a bevonandó anyag felületén, és a víz elpárolog. Az emulzió kicsapódását stabilizáló szerekkel tudják szabályozni, a törési idő (a kicsapódás megkezdődéséig eltelt idő) átlagosan 5-10 perc. A bitumenemulzió gyártása úgy történik, hogy a felmelegített alapanyagokat nagy fordulatszámú kolloidmalomban diszpergálják. A hozzáadott emulgeálószer hatására a bitumenemulzió még a nedves kőzethez is kiválóan tapad. Felhasználható az útépítésben, de az építőipar is használja vízszigetelésre (vizes bitumenes szigetelőhabarcs).

Bitumenmáz: Illékony oldószerrel feloldott bitumen. Az oldószeres bitumenmáz elsősorban bitumenes szigetelések szilárd aljzatának kellősítésére, alapozására, fémfelületek alapozó festésére, korróziógátló mázolására, faanyagok impregnálására alkalmazható, főleg olyan helyeken, ahol a fekete színe nem zavaró. Különleges bitumenmázak alkalmasak saválló bevonatok készítésére is (saválló adalékanyaggal habarcsként is alkalmazhatóak).

Bitumentapasz: Ez az anyag alkalmas betonhézagok kitöltésére, hő- és vízszigetelő rétegek rögzítő ragasztására bitumenes szigetelés során, hézagok, repedések tömítésére, bitumenes zsindely ragasztására. Összetételét általában 30% bitumen és 70% adalékanyag (kőliszt) adja.

Bitumenes vízszigetelő lemezek: Ezek a hordozóanyagok (papír, üvegszövet, műanyag szövet) bitumennel átitatva, ahol a bitumen vízzáró tulajdonságát használják ki. Különböző kivitelben és kiszerelésben kapható, minden típusra jellemző, hogy jól ragaszthatóak és hegeszthetőek. Fontos tulajdonságuk az UV-sugárzás elleni passzivitás.

Lágy bitumen: A lágy bitumen leginkább a hőmérsékleti változásokkal szembeni ellenálló képességéről ismert. Jó választás lehet olyan területeken, ahol gyakran vannak szélsőséges időjárási viszonyok, mert képes a hidegben nem törni, melegben pedig nem olvadni.

Kemény bitumen: A kemény bitumen nagyobb stabilitást biztosít, mint a lágy bitumen, így nagy forgalmú vagy teherbíró utaknál előnyös választás. Azonban kevésbé rugalmas, ezért hajlamosabb lehet a repedések kialakulására szélsőséges hőmérsékleti változások esetén.

Polimer módosított bitumen (PMB): A PMB az egyik legmodernebb bitumenfajta, amely polimerek hozzáadásával készül, hogy növelje a bitumen teljesítményét. A PMB rugalmasabb és ellenállóbb a hőmérsékleti változásokkal szemben, mint a hagyományos bitumenfajták, így kiváló választás lehet olyan területeken, ahol a hőmérséklet gyakran váltakozik.

Emulziós bitumen: Az emulziós bitumen vízzel keverve alkalmazható, ami egyszerűbbé és biztonságosabbá teszi a használatát. Jól alkalmazható olyan munkálatokban, mint az útjavítás, vagy ahol nincs szükség nagy szilárdságú útburkolatra.

Végül, fontos megjegyezni, hogy a különböző bitumenfajták közötti választás mindig az adott projekt igényeitől és a helyi körülményektől függ. Minden bitumenfajtának megvan a maga előnye és hátránya, így mindig a legmegfelelőbb bitument kell kiválasztani az adott feladathoz.

Címkék:

A mérnökünk ajánlja:

Legtöbbet olvasták

Hirdetési felület kiadó.

Népszerű cikkek

asphalt

Aszfaltozás: Tudomány és technológia

Az aszfaltozás szerepe Az aszfaltozás meghatározó szerepet játszik a közlekedési infrastruktúra fejlesztésében és fenntartásában. Az aszfaltburkolatok világszerte elterjedtek az úthálózatokban, köszönhetően kiváló mechanikai tulajdonságaiknak, tartósságuknak és viszonylag alacsony költségeiknek. Ugyanakkor fontos látnod, hogy az aszfaltozás folyamata összetett, és számos anyagtudományi és technológiai tényezőt foglal magában, amelyek befolyásolják a végső burkolat teljesítményét. Az aszfalt keverékek összetevői...
Asphalting road machine

Útépítés alapja: Az aszfaltozás

Az aszfaltozás az útépítés egyik legösszetettebb és legmeghatározóbb művelete, amely során tartós, sima és biztonságos aszfaltréteggel vonják be az útfelületet. Ez az aszfaltréteg nemcsak abban segít, hogy a járművek számára kedvező közlekedési feltételeket biztosítson, hanem óvja az út alaprétegeit az időjárás és a forgalomból adódó mechanikai igénybevétel káros hatásaitól. Ha jobban belegondolsz, számodra is lényeges,...
Milling of asphalt for road reconstruction

Aszfaltozás: Az útépítés alappillére

Az aszfaltozás az útépítés egyik legösszetettebb és legnagyobb precizitást igénylő része, ami kicsit olyan, mint amikor a belső lelki folyamatainkban egy-egy nehéz témát dolgozunk fel: stabilitást, rugalmasságot és hosszú távú „teherbírást” szeretnénk elérni. Ebben a „turbózott” összefoglalóban egyszerre nézzük meg a klasszikus mérnöki szempontokat és a „pszichológiai” párhuzamokat, valamint a jövőbe mutató fejlesztéseket és fenntarthatósági...
Joint seal filler for cracks in asphalt to be repaired using bitumen emulsion joint seal restorer

Emulzió jelentése és szerepe az útépítésben

Az „emulzió” kifejezéssel számos iparágban találkozhatunk, kezdve az élelmiszer-előállítástól a kozmetikumok gyártásán át egészen az útépítésig. De pontosan mit is értünk emulzió alatt, és miért olyan fontos ez a diszperziós technika a mindennapi életünkben? A következőkben részletesen megvizsgáljuk az emulziók szerkezetét, előállítási módjait, stabilitását és gyakorlati alkalmazásait. Megtudhatjuk, hogy miért van lényeges szerepük az élelmiszerek,...
Mixes concrete. Handsome Indian man is on the construction site

Mi is az a CKT beton?

A CKT beton, más néven cementkötésű kavicsbeton, a modern út- és építőipar egyik kulcsfontosságú anyaga, amelyet nagy teherbírásának, stabilitásának és viszonylag kedvező előállítási költségeinek köszönhetően igen széles körben alkalmaznak. Elsősorban útalapok, ipari padlók, parkolók és különféle teherhordó felületek kialakítására használják. A hagyományos betonnal ellentétben a CKT betont szárazabbra keverik, és csak minimális mennyiségű vizet adnak...

Kapcsolat

Partnereink

Hamarosan…

© Copyright 2025

error: Másolásvédelem!